Anakardžiai kilę iš Brazilijos dabar auga daugelyje tropinių kraštų. Dabar jų daugiausiai užauginama Vakarų Afrikoje, Indijoje ir Vietname. Anakardžio riešutas yra šio augalo sėkla, o jo pavadinimas, kilęs iš tupių kalbos žodžio acajú, reiškia "save užauginantis riešutas". Šviežių riešutų valgyti negalima, nes juose gausu anakardžio rūgšties, sukeliančios odos alergiją. Pirmiausiai anakardžiai pakepinami ir tik tuomet tampa tinkami valgymui.
Anakardžių nauda sveikatai
Anakardžių nauda sveikatai žinoma jau tūkstančius metų. Riešutuose gausu baltymų, sveikųjų riebalų, antioksidantų. Juose daug stearino rūgšties, kuri mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat tai yra augalinis maistas, turintis daug skaidulų ir gerinantis virškinimo veiklą, suteikiantis sotumo jausmą ir kūną papildantis energija. O kokia dar anakardžių nauda sveikatai?
- Šiuose riešutuose daug kalio ir aminorūgščių arginino, kurie padeda reguliuoti kraujo spaudimą, nes praplečia kraujagysles. Anakardžiuose yra 28% magnio dienos normos, kuris padeda skydliaukei išskirti reikiamus hormonus.
- Diabetu sergantiems žmonėms anakardžių įtraukimas į mitybos racioną gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Jie padeda mažinti cukraus kiekio kraujyje šuolius, tačiau dėl didelio kaloringumo reikėtų per dieną suvalgyti iki saujelės šių riešutų.
- Anakardžiuose esantis cinkas ir vitaminai papildo organizmo atsargas. Cinkas stiprina imunitetą ir yra gyvybiškai svarbus pagrindiniams ląstelių procesams.
- Kad kaulai būtų sveiki, mums reikia daug mineralinių medžiagų, o anakardžių riešutai jų turi nemažai. Anakardžių riešutuose gausu vario ir kalcio, kurie stiprina mūsų kaulus ir daro juos tvirtesnius. Varis padeda išlaikyti sąnarių lankstumą, nes sintetina kolageną.
- Smegenys yra aktyviausias mūsų kūno organas, kuriam nuolat reikia riebiųjų rūgščių papildymo. Anakardžių riešutuose yra smegenis stiprinančių maistinių medžiagų, kurios gali padėti pagerinti smegenų funkcijas ir išsaugoti atmintį.
- Anakardžių riešutuose gausu seleno, cinko, geležies ir antioksidantų. Tai prisideda prie sveikos ir gražios odos išsaugojimo, geros plaukų būklės. Varis, cinkas ir kiti mineralai skatina kolageno gamybą ir gerina odos elastingumą.
- Anakardžiuose yra zeaksantino ir liuteino, kurie stiprina akis ir padeda apsaugoti jas nuo mėlynos šviesos, kurią skleidžia kompiuterių ekranai.
- Vario trūkumas organizme yra pagrindinis geležies trūkumo šaltinis, kuris vėliau sukelia anemiją. Reguliarus saikingas anakardžių vartojimas gali veiksmingai padidinti vario kiekį organizme ir kovoti su laisvaisiais radikalais. 40 g porcijoje yra 98% jūsų kasdieninio vario normos, kuris gali padėti formuotis kraujo ląstelėms, pagerinti augimą, padėti vystytis smegenims ir apsaugoti imuninę sistemą.
- 40 g porcijoje anakardžių yra 34% fosforo dienos normos, kuris padeda palaikyti kaulų ir dantų sveikatą. Taip pat 29% kasdieninio mangano, kuris padeda organizmui atlikti chemines reakcijas, pavyzdžiui, maistą paversti energija.
Anakardžių nauda sveikatai akivaizdi. Todėl įtraukti šiuos riešutus į kasdienę mitybą nebus sudėtinga. Juos galima vartoti skrudintus, sūdytus arba natūralius. Jais galima gardinti įvairius patiekalus - tiek pikantiškus, tiek saldžius. Maisto gamyboje naudokite sveikus, sumaltus riešutus arba pastos konsistencijos. Be to, anakardžių riešutais taip pat galite mėgautis sviesto pavidalu ir tiesiog tepti ant skrebučio, patiekti prie blynų, avižinių dribsnių ar kitų košių.
Gurru.lt asortimente rasite net 5 anakardžių rūšis - natūralius riešutus, kepintus ir sūdytus anakardžius, anakardžius juodajame šokolade, anakardžius pieniškame šokolade, karamelizuotus anakardžius su medumi.
Maistinė anakardžių vertė (100 g)
Kalorijos - 585 kcal
Angliavandenių - 30 g
Baltymų - 18 g
Riebalų - 43,85 g
Vitaminas B1 (37%) 0,423 mg
Vitaminas B2 (5%) 0,058 mg
Vitaminas B3 (7%) 1,062 mg
Vitaminas B5 (17%) 0,86 mg
Vitaminas B6 (32%) 0,417 mg
Vitaminas B9 (6%) 25 μg
Vitaminas C 0,5 mg.
Vitaminas E (6%) 0,90 mg
Vitaminas K (32%) 34,1 μg
Kalcis (4%) 37 mg
Varis (110%) 2,2 mg
Geležis (51%) 6,68 mg
Magnis (82%) 292 mg
Manganas (79%) 1,66 mg
Fosforas (85%) 593 mg
Kalis (14%) 660 mg
Selenas (28%) 19,9 μg
Natris (1%) 12 mg
Cinkas (61%) 5,78 mg